آیا شما سازنده ی زندگیتان هستید یا کاشف آن؟

Back to وبلاگ

آیا شما سازنده ی زندگیتان هستید یا کاشف آن؟

آیا شما سازنده ی زندگیتان هستید یا کاشف آن؟

آیا شما سازنده ی زندگیتان هستید یا کاشف آن؟ آیا شما سازنده ی زندگیتان هستید یا کاشف آن؟ آیا شما سازنده ی زندگیتان هستید یا کاشف آن؟ un 120

آیا شما سازنده ی زندگیتان هستید یا کاشف آن؟

همه ی ما در زندگی خود نگاهی به آن کرده و برای آن برنامه ریزی می کنیم و خلاصه هر کس برای خود استراتژی و رویکرد مخصوص دارد. نوع نگاه افراد به زندگی شان در دو دسته ی کلی قابل تقسیم هستند:

کسانی که زندگی خود را می سازند:

این افراد همان طور که از نامشان پیدا است عقیده دارند زندگی یعنی ساختن چیزی. شما در واقع با هیچ چیز یا چیز کمی آغاز می کنید و بعد از آن برنامه ریزی کرده و آن را می سازید. به عنوان مثال افراد امریکا بیشتر از این نوع هستند.

افراد این گروه اکثرا اهداف رفتاری و دقیق در ذهن خود دارند. آن ها به طور تقریبی در ذهن خود هدف نهایی خود را ترسیم می کنند مثلا اینکه تا فلان تاریخ به فلان شغل دست یافته باشند. آنچه برای این افراد مهم است این است که هدفی مشخص شده باشد و به سمت آن با برنامه ای از پیش تعیین شده حرکت کنند.

این افراد در شرایط مختلف تحت تأثیر قرار می گیرند اما اغلب آن چیزی را می بینند که تنها در سه قدمی آن هاست. آن ها نسبت به خود بسیار سخت گیر هستند و حتی در شرایطی که اوضاع در اختیار آن ها نیست احساس بدی پیدا می کنند. برخی عقیده دارند این افراد آن قدر مشغول برنامه ریزی برای زندگی شان هستند که فرصت زندگی کردن نمی یابند.

خطری که این افراد را تهدید می کند این است در میانسالی احساس کنند که به اهدافی که می خواسته اند نرسیده اند در این زمان ممکن است دچار افسردگی شوند.

کسانی که به کشف زندگی خود می پردازند:

این افراد از ابتدا هدفی دارند و آن را دنبال می کنند اما در این مسیر کنجکاوی امتحان کردن راه های فرعی را نیز دارند و تنها در مسیر اصلی حرکت نمی کنند. این افراد راه های مختلف رسیدن به هدف را به عنوان راه جدیدی می بینند که ممکن است نتیجه ی بهتری داشته باشد. حتی در مواقع شکست خود را سرزنش نمی کنند بلکه آن را به این معنا می دانند که این راه خوبی نیست و راه بهتری را باید امتحان کنید.

همان طور که سازندگان زندگی در میانسالی دچار سردرگمی و فشار می شوند، کاشفان هم در این سن دچار اضطراب می شوند. اضطراب آن ها به این دلیل است که نکند اگر برنامه ریزی بهتری داشتند اکنون در جایگاه بهتری قرار داشتند و شاید باید از عمر خود بهتر استفاده می کردند.

منبع: www.psychologytoday.com

آیا شما سازنده ی زندگیتان هستید یا کاشف آن؟

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to وبلاگ